fot. Paweł Zdanowicz

Bieganie cudownym lekiem na koncentrację i sprawność umysłową

O tym, że aktywność fizyczna wspomaga układ odpornościowi, wyzwala hormony szczęścia tzw. endorfiny wiemy już od dawna, ale o tym że ma ona również wpływ na naszą pamięc i pracę naszego mózgu nie mówi się tak często.

Nauka wykłada kawę naławę

Uczeni z University of Minnesota w Minneapolis aby udowodnić tezę rozpoczęli badania latach 80. XX wieku, których celem było udowodnienie, iż stała aktywnośc fizyczna bezpośrednio wpływa na pracę mózgu.

W początkowej fazie eksperymentu  wzięło udział 3 tys. zdrowych, młodych osób podczas którego zbadano ich wydolność układu krążenia na ruchomej bieżni. Po 20 latach ta gupa osób spotkała się po raz kolejny aby powtórzyć ten sam test. W końcowym etapie zaaranżowanym po kolejnych pięciu latach ochotnicy dodatkowo zostali poddani testom sprawności umysłowej, których celem było sprawdzenie  możliwości ich koncentracji i pamięci. Jak wynika z doświadczenia osoby, które w młodym wieku aktywnie uprawiały sport to po 25 latach nie tylko zachowały sprawność fizyczną, ale również wypadły dużo lepiej w testach oceniających sprawność umysłową.

Ale jak to się dzieje

Odpowiedz na tę niewiadomą odkrył Timothy Bussey z brytyjskiego Cambridge University. W swoim eksperymencie przeprowadzonym na myszach udowodnił , że zarówno u zwierząt jak i osób aktywnych fizycznie mózg zwiększa swoją objętość.

W swoim eksperymencie podzielił zwierzęta na dwie grupy z których  jedna miała stały dostęp do kołowrotka na którym mogła się bawić, a pozostała nie posiadała dostępu do takiej zabawki. Po pewnym czasie  badacz  wyświetlał obu grupom dwa identyczne kwadraty i zaczął je uczyć, że dotknięcie lewej figury wiązało się z otrzymaniem przysmaku, a po dotknięciu figury po prawej stronie oznaczało brak nagrody . Zależność tę szybciej zauważyły myszy, które żyły w klatkach z kołowrotkiem. Od początku dostawały dwa razy więcej nagród niż ich sąsiedzi bez dostępu do kołowrotków

W dalszym etapie eksperymentu dowiedziono, że u aktywnych myszy znacznie przybyło komórek nerwowych w mózgu. Zmiany te były szczególnie widoczne  w obszarze zębatym hipokampu odpowiedzialnym za tworzenie i przywoływanie wspomnień. Jak podkreśla Kirk Erickson z University of Pittsburgh podobne procesy zachodzą najprawdopodobnie w mózgu człowieka. Za pomocą rezonansu magnetycznego wykazał on, że u osób, które przez kilka miesięcy regularnie wykonywały ćwieczenia fizyczne zwiększył się jednocześnie obszar hipokamp. Po kilku regularnych ćwiczeń wszyscy uzyskali lepsze wyniki w testach na zapamiętywanie niż na początku doświadczenia.

Jeśli nadal jednak sceptycznie podchodzisz do tego tematu to może przekonają Cię badania dr. Davida A. Raichlena z University of Arizona. Wykazał on, że wystarczy 30 minut biegania, by organizm zaczął wydzielać kannabinoidy czyli substancje identyczne do tych, które są obecne w konopiach indyjskich. Wpływają one na uczucie szczęścia, poprawiają nastrój i samopoczucie. Ruch może też zastąpić leki w łagodnych postaciach depresji – dodaje dr du Château.

Zacznij już dziś

Jeśli dawno już nie miałaś lub miałeś styczności z aktywnością fizyczną to nie trać czasu. Na początku nie wymagaj zbyt wiele od siebie i nie wyznaczaj sobie, że wstając nagle z kanapy przebiegniesz 5km bez zatrzymania.

Bądz dla siebie wyrozumiały i zacznij aktywność małymi kroczkami czyli idz na spacer, kolejnego dnia przebiegnij 10 min i tak stopniowo zwiększaj poprzeczkę, a wkrótce się okaże, że aktywność fizyczna stanie się dla Ciebie codziennym rytuałem dnia, tak jak picie kawy.

Zatem do dzieła !!!

fot. Paweł Zdanowicz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: