Smaczne zamienniki, które zmniejszą spożycie cukru w codziennej diecie

Czy możesz sobie wyobrazić  świat bez cukru? Życie bez czekolady, pieczywa, makaronów? Nasz organizm potrzebuje go w zbilansowanych ilościach, bo to właśnie od odpowiedniego poziomu glukozy (cukru) we krwi zależy nasze zdrowie. Większość węglowodanów zawartych w pieczywie, makaronach, słodyczach i owocach są trawione w przewodzie pokarmowym i zamieniają się w glukozę, która jest następnie wchłaniana do krwi i narządów, zasilając je w niezbędną do życia energię. Jego nadmiar jednak jest przyczyną wielu chorób, nie bez powodu cukier nazywany jest białą plagą XXI wieku.

W codziennej diecie bombardowani jesteśmy jego obecnością. Znajduję się nawet w produktach, gdzie nigdy nie podejrzewalibyśmy, że mogą one zawierać cukier jak np. jogurty 0%.

Oczywiście nie wszystkie produkty uda nam się kontrolować  ale te oczywiste warto zastąpić na zdrowszy odpowiednik.

To są moje zamienniki, a jakie są Twoje?

Płatki owsiane lub kasza jaglana zamiast płatków śniadaniowych

Napompowane cukrem płatki  śniadaniowe najlepiej zamienić na owsiane lub kaszę jaglaną. Nie tylko nie zawierają cukru ale wpływają na jego obniżenie i co najważniejsze utrzymują uczucie sytości o wiele dłużej.

Masło orzechowe zamiast nutelli

W obecnej ofercie można kupić masło orzechowe bez dodatku cukru. W moim koszyku zawsze ląduje odpowiednik zawierający w składzie  99% orzechów. Jest wspaniałym zródłem witamin i niewątpliwie zdrowszym wariantem niż Nutella na którą łyżeczkę przypada aż 9g cukru.

Swieżo wyciśnięte owoce zamiast soków z kartonu

Tutaj chyba nikogo nie muszę przekonywać, że swieżo wyciśnięte soki są zdrowsze od tych z kartonu. Dla niektówych może wydawać  się to zajęciem czasochłonnym. Nic bardziej mylnego. Wyciśnięcie 5 pomarańczy nie zajmie Ci więcej czasu niż 5 min i masz gwarancję, że nie będziesz pić chemikaliów nafaszerowanych konserwantami.

Maślanka i kefir zamiast jougurtów owocowych

Czy ktoś kiedyś pokusił się aby sprawdzić ile cukru zawierają owocowe jogurty?

Niektóre marki nie nie mają umiaru – zawartość cukru stanowi 40 % jogurtu. Ja już dawno zrezygnowałam z jogurtów smakowych na rzecz maślanki i naturalnego jogurtu, który zawiera również duże ilości probiotyków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania flory bakteryjnej w jelitach

Łyzeczka miodu do kawy i herbaty zamiast cukru

Ta zamiana nie tylko jest zdrowsza ale również bardziej smaczniejsza. Spróbuj poeksperymentowac i posmakuj różnych rodzajów miodów. Ja uwielbiam eukaliptusowy i z lipy.

Podziel się swoim wyborem.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: