To, co nakładamy na skórę kumuluje się w naszych ciałach – mówi Alev Igcioglu o właściwościach leczniczych naturalnych kosmetyków

Spojrzyj w lustro? Co twoja twarz mówi o Tobie? Czy widzisz iskry w oczach, czy też zmęczenie? Kiedy jesteś szczęśliwa, dobrze odżywiona, twoja twarz promieniuje zdrowiem i energią, natomiast jakiekolwiek zaburzenia równowagi w ciele pojawią się również na naszej skórze.

Nakładamy zatem coraz więcej makijażu, aby ponownie wygladać swieżo i “zdrowo”.

Na dłuższą metę jednak takie rozwiązanie może spowodować poważne uszkodzenia nie tylko naszej skóry ale również innych części naszego organizmu. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdego dnia mamy do czynienia z wieloma szkodliwymi substancjami chemicznymi, ktore wchodząca w nasz krwioobieg i organy wewnętrzne.

O tym dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na to co nakładamy na naszą skórę rozmawiam z Alev Igcioglu, producenta 100% naturalnych mydeł kosmetycznych, którą poznałam podczas jednej z wizyt na moim ulubionym rynku w Cambridge.

Dlaczego myślisz, że naturalne kosmetyki są zdrowsze?

Uważam, że naturalne i ekologiczne produkty są zwyczajnie zdrowe ponieważ to, co nakładamy na skórę wchłania sie również do naszego organizmu. Nie powinniśmy nakładać czegoś czego normalnie nie moglibyśmy zjeść. Wiem, że moje ciało naprawdę docenia wszystko, co pochodzi z natury. Kiedy używamy produktów, które zawierają syntetyki, różnego rodzaju chemikalia lub konserwanty to wtedy właśnie zaczynamy mieć problemy z wrażliwością naszej skóry i  podrażnieniami.

Co sprawilo, że ​​zaczęłaś produkować własne kosmetyki?

Kiedy moja córka miała 3 miesiące, zaczęła jej sie robić egzema. W rezultacie mój mąż i ja szukaliśmy pomocy w nowoczesnych lekach. Niestety, przeważnie przepisywano kremy sterydowe dla 3-miesięcznego dziecka!!!

Zdecydowanie odmawiałam ich użycia i szukałam własnych rodzinnym porad i recept. Moi rodzice głęboko wierzą w leczniczą moc ziół i poradzili mi aby abym w nich szukała rozwiązania. Tak też zrobiłam, umówiłam się na wizytę ze wspaniałą homeopatką w Cambridge, która podzieliła się z nami swoją wiedzą jak mogę pomóc mojej córce. Od tego czasu minęło 11 lat, problemy skórne mojej córki dawno zniknęły, a ja zaczęłam tworzyć organiczne mydła, początkowo wyłącznie na użytek rodziny.

Dlaczego uważasz, że ludzie naprawdę nie zwracają uwagi na chemikalia? Dlaczego nie używają naturalnych kosmetyków?

To naprawdę obszerny temat. Wszystko zaczęło się od momentu kiedy świat zaczął tracić ideę sadzenia, hodowania, produkcji domowego jedzenia i wykorzystywania wszystkiego, co pochodzi z ziemi na rzecz masowej produkcji. Masowa produkcja wprowadziła nowe technologie uprawy roślin. Szczególnie po II wojnie światowej w krajach zachodnich konsumenci otrzymywali nowe luksusowe samochody, gotowe posiłki w supermarketach, pubach. Ludzie po tragicznych czasach chcieli trochę odetchnąc po zgrozie wojny i zaczęli wydawać oszczędności na rzeczy, które sprawią, że będą “szczęśliwsi”. Od tej pory zaczął się błędny krąg masowej produkcji i niekontrolowanej szybkiej konsumpcji.

Czyli przestaliśmy korzystać z darów natury?

Moja mama ma 82 lata i nadal sporządza wszystkie posiłki sama. Przez całe życie nigdy nie kupiła gotowego posiłku w supermarkecie, a mieszka w dużym mieście. Kupuje wszystko na lokalnym supermarkecie, gdzie sprzedawane są wiejskie organiczne produkty. Takie same zasady panują w moim domu. Mam nadzieję, że moja córka również będzie je kultywować w przyszłości. Wierzę, że ludzie nadal zwracają uwagę na to, czy spożywają produkty naturalnie. Problem polega na tym, że nie wiedzą gdzie znaleźć zdrowe i niedrogie towary. Większość oferowanych na rynku pochodzi głównie z dużych firm detalicznych, które podszywają się w reklamach jako produkty naturalne. Niektórzy ludzie nadal naiwnie ulegają reklamie i wierzą, że kupują produkty składające się z naturalnych składników. 

Jaka jest alternatywa?

Rośliny były podstawą zabiegów medycznych na przestrzeni wieków i powinniśmy na nowo odkrywać tę wiedzę. Medycyna ziołowa powinna być kamieniem węgielnym dla nowoczesnej medycyny.

https://www.etsy.com/shop/TheEssentialSoaps

2 responses to “To, co nakładamy na skórę kumuluje się w naszych ciałach – mówi Alev Igcioglu o właściwościach leczniczych naturalnych kosmetyków”

  1. Fajnie, że opisujesz i poruszasz takie kwestie. Ja sama na sobie przetestowałam ogromną moc naturalnych składników. 17 lat walczyłam z trądzikiem – dopiero zmiana diety o 180 stopni i wyrzucenie z niej wszystkich przetwarzanych produktów i zastąpienie ich naturalnymi, gotowanie w domu, dokładne czytanie etykiet, kupowanie od lokalnych dostawców, postawienie na jakość a nie ilość sprawiły, że dziś moja cera jest jak nowa, skóra zregenerowana, a włosy rosną jak szalone. Podobie uczyniłam z kosmetykami – mydło własnej roboty lub wysokiej jakości naturalne, naturalny szampon na bazie oleju z drzewa laurowego, mąka żytnia, ocet jabłkowy… Natura jest bogata w drogocenne składniki. I próżno szukać ich na regałach w supermarketach i drogeriach. Zapraszam zatem również na mojego bloga. Pozdrawiam

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: