Czy naprawdę warto inwestować w produkty organiczne.

Wyobraź sobie, że ktoś mówi do ciebie przez telefon, że spożywa tylko żywność organiczną. Nigdy nie widziałeś/aś tej osoby, ale twój umysł prawdopodobnie już wyobraża sobie zdrową wysportowaną osobę z piękną cerą. Do tego pewnie jest dobrze usytuowana materialne, bo przecież spożywanie wyłącznie produktów organicznych jest dużo droższe niż tych ‘zwykłych’.

img_5941

Dlaczego organiczna żywność jest droższa?
Przyczyn jak zawsze jest wiele. Jednym z najczęsciej podawanych powodów jest koszt produkcji związany z unikaniem stosowania pestycydów i wysokie koszty pasz ekologicznych.
Więc co organicznie/ ekologiczne naprawdę oznacza?
Organiczne owoce, warzywa, orzechy i ziarna muszą być uprawiane na gruncie wolnym od pestycydów i nie mogą być genetycznie modyfikowane.  W rzeczywistości rolnicy są sterowani potrzebami narzucanymi im przez globalną wioskę, muszą sprostać zapotrzebowaniu rynku, co oznacza że niektóre gatunki warzyw czy owoców nie są wogóle kupowane.

Supermarkety – giganci globalni kupują tylko niektóre rodzaje warzyw ponieważ wyglądają one ładniej na półkach sklepowych, co oznacza, że ​​tańszy gatunek ekologicznego jabłka, które może być sprzedawany w tej samej cenie co’ nieorganiczne’ nigdy nie trafi do supermarketu ponieważ zwyczajnie nie wygląda atrakcyjnie w oczach masowego konsumenta.
Staliśmy się ofiarą ekologicznej marki w supermarketach
Brak czasu, tygodniowe zakupy robione w supermarketach są przyczyną, że sami napychamy te błędne koło. Kreujemy większe zapotrzebowanie na odmiany warzyw i owoców oferowanych w supermarketach, a w konsekwencji skazujemy na wymarcie inne gatunki. Przykładem mogą być tu ‘papierówki’, czy któs je kiedyś kupił w supermarkecie?Dajmy szansę lokalnym rynkom i sobie samym. Zamiast kupować w supermarkecie może warto zainwestować trochę czasu i odkryć lokalny rynek warzywny i na nowo poczuć jak pachną swieże pomidory, natka pietruszka. Te zwykłe warzywa, brudne, przypruszone ziemią, niekształtne… ale co najważniejsze prawdziwe, które nie zostały targane w cięzarówkach, leciały na taśmie, zostały zafoliowana, pozbawione tlenu.
Albo zwyczajnie zacznij sadzić swoje własne, choćby nawet zaczynając od zwykłej natki pietruszki, szczypiorku w skrzynkach. Tak jak w życiu, nie oceniaj warzyw na podstawie wyglądu …te najbrudniejsze, najbrzydsze mogą mieć najwartościowszą zawartość.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: