Kiedy pisałam mój ostatni wpis na temat czystka, aż palce trzęsły mi się z wrażenia, że dane mi było odkryć coś o czym wcześniej nie miałam zielonego pojęcia. Wydawało mi się, że teraz po kurkumie, chlorofilu i czystku temat się urwie. A jednak znowu się myliłam i jakże bardzo jestem za to wdzięczna.
Podczas mojej ostatniej żeglarskiej podróży do Grecji poznałam wspaniałych ludzi, pełnych pomysłów, głodnych odkrywców ze wspaniałym poczuciem humoru. Wśród nich był również Krzysztof. Wpatrywanie się w morze samoistnie nawołuje do refleksji, przemysleń. Nawet nie wiem jak pewnego wieczoru po przybyciu do Aeginy zaczeliśmy rozmawiać z Krzysztofem o zdrowiu, przemijaniu i o tym nieposkromionym raczysku, który rozsiewa łzy w każdym porcie.
W pewnym momencie Krzysztof pyta się czy słyszałam o właściwościach mniszka lekarskiego.
Zastanowiło mnie to, mniszka? Jak taki mniszek lekarski, który rośnie wszędzie nawet na trawniku pod blokiem może pomóc takiej skomplikowanej maszynerii jakim jest rak?
Przyznaję, sceptycznie podeszłam do tematu ale po powrocie na Wyspy dostaje link z artykułem od Krzysztofa przedstawiający udowodnione działanie antyrakotwórcze spowodowane piciem korzenia mniszka lekarskiego.
Czytam i nie mogę uwierzyć
Naukowcy z University of Annunzio w Chieti-Pasaca we Włoszech odkryli pozytywny efekt mniszka na wątrobę i pęcherzyk żółciowy oraz jego silne działanie przeciwutleniające.
W 2011 „The Journal of Etnofarmakologia” opublikował badanie przedstawiające działanie korzenia mniszka na komórki białaczkowe. Badania wykazały, że korzeń mniszka zabija komórki białaczkowe w procesie zwanym apoptozą. Naukowcy opisali, że korzeń mniszka herbata sygnalizuje receptorom ‘zabijanie’ komórek białaczkowych. Zauważyli oni jednocześnie, że korzeń mniszka nie przekazuje takich sygnałów do zdrowych komórek. Oznacza to zatem, że mniszek lekarski rozprawia się bezpośrednio z chorymi komórkami, nie wpływając jednocześnie na zdrowie. W przeciwieństwie zatem do chemii, która jednocześnie niszczy zarówno zdrowe i chore. Zgodnie stwierdzono, że mniszek lekarski powinien być rozpatrywany jako nietoksyczny środek przeciwnowotworowy.
Ale to jeszcze nie wszytko, w magazynie „International Journal of Oncology” został opublikowany raport pokazujący, iż suplementy diety zawierające mniszek są jedynymi składnikami hamującymi wzrost komórek raka prostaty oraz komórek czerniaka.
Dlaczego właśnie mniszek
Korzenie mniszka pospolitego zawierają duże ilości inuliny – naturalnego prebiotyku, czyli substancji, sprzyjającej rozwojwi pożytecznych bakterii, trójterpeny o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym, sterole roślinne (tzw. fitosterole), które m.in. obniżają stężenie szkodliwego cholesterolu we krwi, a także sole potasu.
W liściach mniszka znajdują się m.in. trójterpeny, karotenoidy (barwniki roślinne), które zwalczają wolne rodniki. Poza tym mniszek zawiera minerały (w tym spore ilości potasu, magnez i krzem) oraz witaminy: witaminę C, witaminy z grupy B i witaminę A (retinol).
Czystek i mnieszek na sałe zagościły w moim menu i rzeczywiście widzę poprawę w samopoczuciu. Warto spróbować, szczególnie teraz kiedy tak bardzo ważne jest wzmocnienie sytemu immunologicznego na zimę. Zamiast garści sztucznych suplementów sięgnij po to co oferuje nam matka natura.
Leave a Reply