5 powodów dla których warto pić kawe

Wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie udanego początku dnia bez aromatycznej małej czarnej. Jej ziarna przemierzają tysiące kilometrów z różnych kranców świata aby swoim aromatem budzić każdego poranka miliony ludzi na całym świecie.

Ja również należe do grupy miłośników kawowego aromatu o poranku i dlatego właśnie zawsze chciałam dowiedzieć się czy picie czarnego trunku ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Wygląda jednak na to, że pomimo wielu sprzecznych teorii klub kawowiczow może wznieść toast z rana za pozytywne oddziaływanie tego trunku na nasz organizm.

Oto 5 rzeczy, które dzieją się, gdy codziennie pijesz kawę:

 1. Zwiększasz swój metabolizm

To zapewne dobra wiadomość dla każdego, kto regularnie uprawia sport lub zwyczajnie ogląda olimpiadę siedząc na kanapie. Kofeina zawarta w kawie naturalnie zwiększa poziom energii, co jednocześnie zwiększa metabolizm. Efekty niestety są krótkotrwałe, ale wspaniale jest skorzystać z dodatkowej porcji energii każdego dnia. W badaniu opublikowanym w Journal of Applied Physiology stwierdzono, że u sportowców, którzy spożywali kawę po treningu odnotowano 66-procentowy wzrost glikogenu mięśniowego, co pomogło im szybko zastąpić zapasy energetyczne wykorzystywane podczas ćwiczeń.

 1. Korzystnie wpływasz na pracę naszego mózgu

Kawa oferuje szeroki wachlarz korzyści dla mózgu – badania wykazały, że picie 3-5 filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i demencję aż o 65% u mężczyzn i kobiet w średnim wieku. Inne badania wykazały, że picie kawy dziennie może obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, zaburzenia neurodegeneracyjne nawet o 32-60%.

Zawarta w kawie kofeina zwiększa wytwarzanie korzystnych środków chemicznych, takich jak dopamina, serotonina i noradrenalina. Oprócz tego picie kawy zwiększa funkcjonowanie funkcji poznawczych, pamięci i czujność.

 1. Wprowadza w korzystny nastrój

Kawa zawiera wiele przeciwutleniaczy i korzystne składniki odżywcze, takie jak witaminy B1, B2, B3, B5, jak również potasowe i manganu, które korzystnie wpływają na nasz nastrój.

Dla mnie początek dnia zawsze zaczyna się od małej czarnej, to może być rytuał, przyzwyczajenie, ale jest to moment, który pozwala mi, chociaż na chwilę zatrzymać się i oderwać sie od wszystkiego. 

 1. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry

Badania opublikowane w Journal of National Cancer Institute odkryły, że starsi ludzie, którzy spożywali cztery lub więcej filiżanek kawy dziennie mieli o 20% mniejsze ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego, najbardziej śmiertelnej formy raka skóry. Amerykańscy naukowcy są przekonani, że kawa chroni przed niektórymi rodzajami raka skóry dzięki zawartej w niej dużej ilość przeciwutleniaczy i fitochemiczne.

 1. Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Tutaj lista jeszcze się nie kończy, bowiem badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard School of Public Health potwierdzają, że ludzie, którzy zwiększyli swoje spożycie kawy dziennie w ciągu czterech lat zmniejszyli jednocześnie o 11% ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu z tymi, którzy nie wprowadzili żadnych zmian w ilościach spożywanej kawy. Co więcej, badania odkryły, że ci, którzy zmniejszyli spożycie kawy do jednej filiżanki dziennie lub całkowicie zrezygnowali z jej spożycia zwiększyli ryzyko cukrzycy typu 2 o 17%.

Teraz zatem nie musisz już się głowić czy spożycie małej czarnej niekorzystnie wpłynie na Twój organizm. Z powodzeniem możesz delektować się spożyciem małej czarnej każdego ranka.

( artykuł ten jest napisany z myślą o osobach, które nie maja żadnych zdrowotnych przeciwskazań do spożywania kawy).

Fot. Ewa Sarnowska

6 responses to “5 powodów dla których warto pić kawe”

 1. Świetny tekst. Bardzo potrzebny dla wszystkich, którzy bez kawy nie widzą codziennego funkcjonowania (mam tu również na myśli siebie). W końcu coś, co utwierdza mnie w przekonaniu, że kawka jest OK! 🙂

  Like

  1. Dziękuje Damianie za miłe słowa. Przyznam się, ze ja rownież uwielbiam kawę i poszukiwałam odpowiedzi, żeby sie utwierdzić, ze w nadmiarze nie szkodzi, a wręcz przeciwnie 🙂 życzę miłego dnia

   Like

   1. Spoko 🙂 Czytam dalej Twoje teksty, bo są mega interesujące! 🙂 Pisz jak najwięcej i staraj się trafiać do jak największej ilości ludzi. W swoich wpisach zawierasz bardzo dużo mądrych i niezwykle potrzebnych informacji, które pomogą ludziom wyjść z wielu strasznych chorób. Tak trzymaj! 🙂

    Like

   2. Damian, dziekuje Ci serdecznie za te piękne słowa, nawet nie wiesz jak wiele dla mnie znaczą. Pozdrawiam Cię serdecznie i pisz proszę, komentuj. Dziekuje, że jesteś.

    Like

 2. A ze swej strony jeszcze, polecam Ci książki Jerzego Zięby i jego kanał YouTube pt. “Ukryte Terapie”. Pozdro! 🙂

  Like

  1. Dziękuje Damianie, mam ksiazke i śledzę na bieżąco Pana Ziebe. Dziękuje jeśli jeszcze cos Pan poleca yo bardzo proszę p wiadomość. Pozdrawiam serdecznie

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: