Niedobór tych 9 składników odżywczych powoduje depresje

Depresja jest prawdziwą plagą XIX wieku. Niemal każdy z nas w pewnym okresie życia doświadcza jej złowieszczej mocy. Najczęściej jest ona powiązana z negatywnymi zdarzeniami w naszym życiu, które są bezpośrednią przyczyną zakłócenia funkcji psychicznych. Żadziej się jednak mówi o tym, że stany depresyjne i obniżenie nastroju, napady smutku mogą być wynikiem brakiem składników odżywczych. Psychiatrzy zazwyczaj ignorują tę sferę i faszerują pacjentów „złotymi środkami”, bez sprawdzenia czy danej osobie zwyczajnie nie brakuje życiodajnych składników odżywczych, witamin, minerałów, antyoksydantów i tłuszczów.

Pokarmy, która uwiebia nasz mózg

Tłuszcze Omega-3

Omega-3 DHA tłuszcze mają kluczowe znaczenie do budowy prawidłowej struktury komórek mózgu – neuronów. Tłuszcze omega EPA pomagają w prawidłowym funkcjonowanu neuronów, a także zmniejszają stany zapalne, dlatego badania potwierdzają rolę tłuszczów omega-3 w poprawie leczenia depresji i innych zaburzeń nastroju. Źródłem są tłuste ryby, jaja i suplementy.

Jod

Jod jest niezbędny w procesie prawidłowego funkcjonowania tarczycy, która pełni kluczową rolę w wielu procesach życiowych organizmu m.in.wpływa na prawidłowe funkcjonowanie przemiany materii. Dobrym źródłem jodu są wodorosty, dorsz i sól jodowana.

Cynk

Cynk jest niestrudzonym sprzymierzeńcem prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bierze udział w ponad 250 różnych porcesach biochemicznych do których zalicza się m.in. wzmacnianie układu odpornościowego i prawdłowe utrzymanie zdrowia psychicznego. Cynk jest istotnym pierwiastkiem w produkcji neuroprzekaźników i pełni niezwykle istotną funkcję w procesie prawidłowego trawienia. Zdrowy przewód pokarmowy = zdrowa psychika, dlaczego? ponieważ od 90% do 50% serotoniny i dopaminy jest wytwarzana właśnie w jelicie cienkim. Najlepsze źródło cynku to ostrygi, kraby, wołowina, jagnięcina, wieprzowina, ciemne mięso, kurczak, rośliny strączkowe, orzechy nerkowca.

Magnez

Podobnie jak cynk, magnez jest wykorzystywany w ponad 300 różnych procesach biochemicznych zachodzących w zdrowym organizmie, którego efektem są zdrowe kości i zęby, obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie ryzyka cukrzycy i wiele więcej. Magnez jest potrzebny do aktywacji enzymów niezbędnych do produkcji serotoniny, dopaminy i produkcji norepinepherine. Dobrym jego źródłem są orzechy i nasiona, ciemnozielone warzywa, produkty pełnoziarniste, otręby i ciemnej czekolady.

Witamina D

witamina DMózg uwielbia witaminę D. Jej niedobór bezpośrednio związany jest z depresją, stanami lękowymi, smutkiem, i otępieniem. Istnieje nieliczne źródła naturalnej żywności z tą witaminą, a należą do niej tran/ ryby takie jak łosoś, sardynki, makrela, śledź i pstrąg i jaja w mniejszym stopniu.

Selen

Podobnie tak jak jod, selen jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Zdrowa tarczyca wspiera zdrowie psychiczne, a w tym zmniejsza ryzyko depresji. Selen jest potrzebny do konwersji nieaktywnego hormonu tarczycy, T4 w postać aktywną T3; Konwersja ta występuje głównie w wątrobie. Dobrym źródłem selenu jest bazylia, orzechy, ryby, szynka, krewetki, wątroby

Żelazo

Niedobór żelaza jest najbardziej rozpowszechnioną formą anemii, która powoduje objawy podobne do depresji: zmęczenie, drażliwość, apatię, brak motywacji i apetytu. Dobrym źródłem żelaza jest wołowina, wieprzowina, jagnięcina, ciemne mięso kurczaka, jaja, wątroba, ostrygi i biała fasola. Witamina C pomaga zwiększyć wchłanianie żelaza.

B-kompleks

Typowo zawiera około 11 witamin z grupy B, z których wszystkie biorą udział w produkcji i funkcji przekaźnika nerwowego. Klasycznym objawem niedoboru witaminy B12 jest depresja. Inne ważne witaminy z grupy B dla zdrowia psychicznego to B1, B6, B3, oraz kwas foliowy. Kwas foliowy, wraz z B12 i B6 przyczyniają się do obniżenia poziomu homocysteiny, produktu ubocznego metabolizmu białek. Podwyższony poziom homocysteiny zwiększa ryzyko depresji. Witaminy z grupy B znajdują się w produktach pełnoziarnistych, orzechach i nasionach, ciemnozielonych warzywach i mięsie.

Witamina C

Jednym z bardziej typowych objawów niedoboru witaminy jest C jest depresja. Dobrym źródłem tej cennej witaminy są owoce cytrusowe, kiwi, papryka i truskawki.

image found on google on the 20/03/2016 http://www.health.harvard.edu/blog/nutritional-psychiatry-your-brain-on-food-201511168626

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: