Nie daj się zmęczeniu, 7 pokarmów bogatych w magnez

Czujesz się zmęczony, często towarzyszy Ci apatia, nie możesz spać w nocy albo łapią Cię skurcze? Powodem tego może być niedobór magnezu. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nieomal wszystkich funkcji życiowych ponieważ wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega infekcjom i utrzymuje prawidłowy rytm serca. Z badania przeprowadzonego przez Harvard University wynika, że wysokie spożycie magnezu zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy aż 33 procent, pomaga zwalczać depresje i migreny. Chociaż istnieje wiele dostępnych na rynku suplementów magnezu to jednak te najwartościowsze zawsze znajdziemy w odpowiedniej diecie.

A oto 7 pokarmów bogatych w magnez:

  • Szpinak

Zielone liście szpinaku to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów. Niestety jego smak nie każdemu przypada do gustu.

  • Orzechy i nasiona

Tylko pół szklanki nasion z dyni zapewni dzienne zapotrzebowanie. Ten życiodajny pierwiastek w dużych ilościach znajdziemy również w migdałach, nasionach słonecznika, orzechach brazylijskich, nerkowca, piniowych oraz w siemieniu lnianym.

  • Ryba

Ryby są nie tylko wspaniałym źródełem witaminy D i kwasu tłuszczowego omega-3 ale również znajdziemy w nich duże ilości magnezu. Makrela, łosoś, halibut lub tuńczyk powinien co najmniej dwa razy w tygodniu być częścią naszego menu.

  • Soja

Soja jest bogata w składniki odżywcze, witaminy, składniki mineralne i aminokwasy. Tylko pół szklanki suchych prażonych nasion soi pokryje 50% dziennego zapotrzebowania na magnez. Inne rośliny strączkowe bogate w magnez to fasola, groch i soczewica.

  • Avocadoavocado

Jeden plastrer awokado zapewni Ci 15% zalecanej dziennej ilości magnezu.

  • Banany

Są bogate w potas, witaminę C i błonnik. Jeden średniej wielkości banan to równowartość 32 miligramów magnezu. Poza bananami do owoców bogatych w magnez zaliczamy również truskawki, jeżyny, grejpfruty i figi.

  • Gorzka czekolada

Gorzka czekolada to magnezowa bomba, jedna kostka to 24 % procent dziennego zapotrzebowania na magnez. Ponadto, ciemna czekolada jest pełne w antyoksydanty, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: