5 rzeczy, których nie powinno się jeść przed snem

O tym, że po wypiciu dwóch filiżanek kawy pełnej kofeiny możemy pożegnać sie ze snem, chyba każdy z nas wie. Mniej osób zdaje sobie jednak sprawę, że spożycie z pozoru „niewinnych” pokarmów sprawia, że przez pół nocy będziemy liczyć barany, aby zasnąć.

A oto 5 rzeczy, których nie powinno się jeść przed snem:

  1. warzywa kapustne

Kto by przypuszczał, że popularne brokuły i kalafiory mogą być przyczyną nieprzespanej nocy? Te rodzaje warzyw bogate są w niezbędne dla utrzymania zdrowia minerały oraz tryptofan – aminokwas, który pomaga w produkcji serotoniny zwiększającej naszą aktywność i tym samym zmniejszającą potrzebę snu.

Warzywa te zawierają dużą ilość nierozpuszczalnego błonnika, co wydłuża proces ich trawienia. Spożycie ich przed snem sprawi, że twoje ciało będzie musiało dodatkowo pracować nad ich strawieniem i dlatego ciężej będzie nam zasnąć.

  1. Gorzka czekolada

Wachlarz korzyści spożywania gorzkiej czekolady jest bardzo zamaszysty – zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i minerałów, obniża ryzyko chorób serca i ciśnienie krwi, a nawet chroni skórę przed słońcem. Jeśli ktoś notorycznie wystrzega sie słodyczy to spożycie tego afrodyzjaku będzie niewątpliwie mieć korzystny wpływ na organizm ( oczywiście w umiarze!!!). Niestety, przekąszenie paru kostek przed snem może skończyć się nocą przewracania sie z boku na bok. Zawiera ona, bowiem tyrozynę – aminokwas, który pobudza organizm, dzięki czemu jeszcze trudniej po niej zasnąć. Oprócz tego niektóre gatunki ciemnej czekolady zawierają prawie tyle samo kofeiny, co zwykła filiżanka kawy.

  1. wędliny oraz dojrzałe sery

Ta popularna przekąska, która często ląduje na wieczornej kolacji, świetnie smakuje, ale niestety po ich zjedzeniu będziemy musieli za to zapłacić godzinami wpatrywania się w sufit. Wędliny i sery wolno dojrzewające zawierają aminokwas tyraminę, który uwalnia noradrenalinę, stymulant, który zrobi wszystko abyśmy nie zasnęli.

  1. Czerwone mięso

Według badań, wysokie pokarmy tłuszczowe, takie jak czerwone mięso wolniejszemu trawieniu niz produkty bogate w białko lub węglowodany.  Przeciętnie pokarmy mięsne wydalane są o 24 godzin dłużej ze względu na wyższą zawartość tłuszczu. Jeśli jednak zdecydujesz się na spożycie mięsa przed pójściem spać to staraj się unikać jedzenia wołowiny i wieprzowiny. Kurczak lub ryba są o wiele łatwiejsze do strawienia.

5) Pikantne jedzenie

Pikantne produkty mogą być przyczyną zgagi i niestrawności, a jednocześnie zwiększają metabolizm i podnoszą temperaturę rdzenia organizmu, co sprawia, że  trudno nam zapaść w blogi sen. Jeśli jesteś fanem ostrych przypraw, to upewnij się, aby spożywać je, co najmniej kilka godzin przed snem.

Zródło: https://www.powerofpositivity.com/6-foods-that-are-making-you-lose-sleep/

One response to “5 rzeczy, których nie powinno się jeść przed snem”

  1. Powiedziałbym, że w ogóle nie jeść makro, ewentualnie znikoma ilość owoców. Węgle – blokują hormon wzrostu, tłuszcz – ciężkostrawny i odwadnia, białko – trawienie pochłania dużo kalorii, a organizm nie potrzebuje go w dużych ilościach.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: